Skupaj lahko

Kontakt:
Zala Virant
040 801 258, zala@drustvomozaik.si 

Program »Skupaj lahko« je namenjen posameznikom in posameznicam z raznolikimi nacionalnimi, kulturnimi, etničnimi, verskimi, jezikovnimi in starostnimi ozadji. Gre za osebe, ki se soočajo z izzivi, kot so nepoznavanje ali slabo poznavanje jezika in okolja, nizka stopnja funkcionalne pismenosti ali popolna nepismenost, nizka stopnja izobrazbe, vključno z nedokončano OŠ, brezposelnost, življenje v slabih bivalnih pogojih, diskriminacija na različnih področjih ipd. Vse to prispeva k socialni izključenosti in potisnjenosti na družbeni rob ter ustvarja potrebo po spodbujanju njihovega socialnega vključevanja. Osrednji cilj programa je zato doseganje večje socialne vključenosti teh oseb v lokalno in širše družbeno okolje. Pri tem program upošteva raznolike življenjske okoliščine, izkušnje in potrebe uporabnic in uporabnikov. Posebej se osredotoča predvsem na delo z naslednjimi ciljnimi skupinami: 

  • Otroci in družine: Socialna izključenost staršev lahko vpliva na učni uspeh in razvoj otrok ter družinsko dinamiko. Zato program vključuje tudi aktivnosti, namenjene otrokom, in celostno delo z njihovimi družinami.
  • Ženske: Poleg naštetih izzivov k socialni izključenost žensk dodatno prispevata še okoliščini spola in materinstva. Zlasti matere so pogosto omejene na svoje domače okolje, imajo šibke socialne mreže in se soočajo z velikimi obremenitvami na področju skrbstvenega in gospodinjskega dela. Program vključuje aktivnosti, ki omogočajo vzpostavljanje novih poznanstev ter spodbujajo opolnomočenje in krepitev neodvisnosti žensk v različnih kontekstih (v družini, vsakdanjem življenju, na trgu dela ipd).

Aktivnosti izvajamo v prostorih društva in na terenu. Osredotočamo se tako na delo s posamezno uporabnico oz. uporabnikom, družino ali skupino kot na sodelovanje z drugimi organizacijami in institucijami ter lokalno skupnostjo. S ciljem spodbujanja socialnega vključevanja uporabnic in uporabnikov izvajamo raznolike aktivnosti, kot so:

  • izobraževanja (tečaji za krepitev jezikovnih in komunikacijskih veščin ter pismenosti; medkulturne, kuharske in ustvarjalne delavnice),
  • prostočasne aktivnosti,
  • individualni in skupinski pogovori,
  • družabništvo,
  • celostno delo z družino,
  • spremstvo in zagovorništvo ter komunikacija z različnimi institucijami (Centri za socialno delo, zdravstvenimi domovi, vzgojno-izobraževalnimi institucijami, drugimi nevladnimi organizacijami, ZRSZ,…)
  • itd.

Pristopi in metode, ki jih pri tem uporabljamo, temeljijo na vzpostavljanju zaupnega odnosa z uporabnicami in uporabniki, spodbujanju njihovega aktivnega sodelovanja in aktiviranju notranjih virov moči. S tem namenom zlasti odraslim uporabnicam nudimo različne možnosti za opravljanje prostovoljskega dela.

Program sofinancira:

Nazaj na vrh Nazaj na vrh